Technik rachunkowości z prowadzeniem biura rachunkowego w oparciu o programy InsERT GT i Płatnik
Technik rachunkowości to specjalista przygotowany do wykonywania kluczowych zadań w zakresie prowadzenia rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy, sporządzania dokumentacji kadrowej, prowadzenia spraw związanych ze świadczeniami socjalnymi, rozliczania wynagrodzeń i składek pobieranych przez ZUS, prowadzenia analizy zatrudnienia i wynagrodzeń, prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych, prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i bankami, organizowania rachunkowości jednostek organizacyjnych; ewidencjonowania operacji gospodarczych, przeprowadzania inwentaryzacji i rozliczania jej wyników, wyceny składników aktywów i pasywów, ustaleniawyniku finansowego, sporządzania jednostkowych sprawozdań finansowych oraz prowadzenia analizy finansowej.Praca technika rachunkowości jest pracą biurową.Niezbędne predyspozycje zawodowe to : szczególnie wskazane są uzdolnienia do nauk ścisłych, zainteresowania prawnicze, zdolności rachunkowe i organizacyjne a także: koncentracja uwagi, dokładność, pamięć wzrokowa, analityczny umysł, podzielność uwagi, systematyczność w działaniu, zdolność do odpowiedzialności finansowej .Absolwenci kierunku technik rachunkowości, mogą być zatrudnieni we wszystkich zakładach i jednostkach budżetowych, podmiotach gospodarczych, instytucjach ubezpieczeniowych, bankach, urzędach administracji centralnej, samorządowej, kancelariach doradczych i audytorskich oraz biurach rachunkowych na stanowisku księgowego, specjalisty ds. finansów, specjalisty ds. kadr i płac. Prowadzenie rzetelnej rachunkowości jest niekwestionowanym wymogiem funkcjonowania każdej organizacji gospodarczej. Nieprzerwanie obserwuje się zapotrzebowanie na pracowników z wiedzą praktyczną którzy są w stanie realizować w organizacji podstawowe funkcje z zakresu rachunkowości
i zarządzania finansami. Proponowany kierunek będzie kształtował kwalifikacje przyszłego pracownika, zwracając szczególną uwagę na praktyczne umiejętności w zakresie znajomości zasad i norm rachunkowości oraz biegłego posługiwania się obsługą programów księgowych. Wobec tego zasadnym jest powołanie omawianego kierunku.
Kształcenie w zawodzie technik rachunkowości ma na celu przygotowanie absolwentów do sprawnego wykonywania typowych zadań zawodowych:
W zakresie kwalifikacji: EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych:
- prowadzenia rekrutacji i selekcjonowania kandydatów do pracy;
- sporządzania dokumentacji kadrowej;
- prowadzenia spraw związanych ze świadczeniami socjalnymi;
- rozliczania wynagrodzeń i składek pobieranych przez ZUS;
- prowadzenia analizy zatrudnienia i wynagrodzeń;
- prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych;
- prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i bankami
- W zakresie kwalifikacji EKA.07. Prowadzenie rachunkowości:
- organizowania rachunkowości jednostek organizacyjnych;
- ewidencjonowania operacji gospodarczych;
- przeprowadzania inwentaryzacji i rozliczania jej wyników;
- wyceniania składników aktywów i pasywów;
- ustalania wyniku finansowego;
- sporządzania jednostkowych sprawozdań finansowych;
- prowadzenia analizy finansowej.
Poza tym kandydat do tego zawodu powinien spełniać następujące wymagania:
- umiejętność sprawnego komunikowania się oraz szybkiego nawiązywania kontaktów
- dobra pamięć
- spostrzegawczość
- dokładność i systematyczność w działaniu
- systematyczność i wytrwałość
- umiejętność współdziałania
PERSPEKTYWY PRACY
Absolwent technikum rachunkowości ma otwartą drogę do zawodu na bardzo chłonnym rynku. Znajdzie zatrudnienie jako specjalista ds. finansów, specjalisty ds. kadr i płac, księgowy:
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych,
- kancelariach doradczych i audytorskich oraz biurach rachunkowych,
- biurach rachunkowych, bankach, i zakładach ubezpieczeń społecznych, urzędach skarbowych,
- instytucjach administracji publicznej i służbach finansowych różnych branż..